Jazz og sommerhygge i Vestkirken

dato

Onsdag den 25. juni 2025 kl. 13:30 inviterer Vestkirken i Ballerup til en hyggelig eftermiddag med swingende jazzmusik og lækre pølser. Pianist og sanger Søren Baun optræder sammen med Morten Ankarfeldt og Nikolaj Holger Jensen, og alle er velkomne til at deltage.

Tag en pause fra hverdagen og kom til Vestkirken for at ønske hinanden god sommer. Arrangementet byder på en unik musikalsk oplevelse, hvor den danske pianist og sanger Søren Baun vil spille en blanding af jazzklassikere, egne soulede sange og personlige nyfortolkninger af pop- og soul-evergreens.

Musikalsk talent i centrum

Søren Baun er kendt for sin evne til at bevæge sig ubesværet mellem forskellige musikgenrer. Denne eftermiddag vil han blive akkompagneret af Morten Ankarfeldt på bas og kirkemusiker Nikolaj Holger Jensen på trommer, hvilket lover en eftermiddag fyldt med opløftende musik og groovy tangenter.

En lækker bid til musikken

Som en del af arrangementet vil der også blive serveret sprøde pølser, som kan nydes sammen med den swingende jazzmusik. Det er en perfekt anledning til at samles med venner og familie og nyde en dejlig eftermiddag i godt selskab.

Praktisk information:
Dato: Onsdag den 25. juni 2025
Tid: Kl. 13:30
Sted: Vestkirken, Platanbuen 6, 2750 Ballerup
Målgruppe: Alle er velkomne
Entré: Oplyses ikke



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut